Buğulama Yöntemleri

Buğulama yöntemleri öncelikle şunu belirtmek istiyorum.
Uygulama yöntemi oldukça sağlıklı bir yöntemdir.
Yiyeceklerin besin değerleri bu şekilde korunur ayrıca etkili ve hızlı bir yöntemdir .
Özellikle wok tava için üretilen bir buhar sepeti ne ya da bir sacayağı ve tabakla yapacağız kendi buhar sepetinize tasarlayabilirsiniz.
Balıktan sebze her türlü besin hatta kek muhallebi tavuk eti ve ekmek bile buharda pişirme ya da buğulama yapmak için uygundur.
Tavuk etini ince ince şerit halinde durduktan sonra buhar sepeti  pişirilebilir. Ama bu yöntem kırmızı et için pek de tercih edilen bir yöntem değildir.
Eğer balık pişiriyorsanız tüm balığı mı yoksa parçalara bölüp ten sonra mı pişireceğinizi yine tariften öğrenebilirsiniz.
Bu haliyle pişireceksiniz balığın etinden birkaç tane birkaç yıl kesik atmanız gerekmektedir. Ardından içine limon dilimleri sebze baharat ve salçayı bir lezzet katacak malzemeler koymanız önerim.
Balık kolayca dağılabildiğinden buhar sepetine koyup koymadığını önce marul yaprağı veya muz kabuğu gibi malzemelerle sarılabilir.
Buhar sepeti yiyeceklerin nemli ısı ile pişmelerini sağlayan bir yöntemdir.
Pişirilen malzemede buhar sağlamak amacıyla kaynatılan su asla temas etmemelidir ve buhar tamamı ile tavanın içinde kalmalıdır. Paslanmaz çelik buhar sepetleri burada yardımınıza yetişebilir. Wok tavada ızgaranın üzerinde buğulama yapmak ve az malzemeyle güzel lezzetler çıkar almanız mümkündür.
Pişirilecek malzeme doğrudan buhar sepetin içerisine yerleştirilebilir. Ama bu yöntem genellikle ekmek yapımında kullanılır.
 
Malzemelerinizi sepete koymadan önce tabanın pişirme kağıdı rüyada yaprak ile düşünmenizi öneriyorum.
Böylece malzemeniz sepete yapışmasını ve küçük parçalara ayrılan düşmesini engeller pişirme kadının üzerindeki delikler açmanız gerekiyor.
Başka bir yöntem olarak pişirilecek malzemenin var sepetin içerisine yerleştirilen ekip 1 kase tabağın içine koyabilirsiniz.
Yalnız bu yöntemi değiştirdiniz buhar sepetinin delikleri kapatmamız gerekiyor.
Bazı balıklar muhallebi bu şekilde pişirebilirsiniz gelelim buhar oluşturma işine buhara oluşturmak için et suyu veya sebze suyu kullanabilirsiniz.
Yosun sarımsak limon otu gibi malzemeler de lezzet vermesi açısından yaptığınız bu işlemlere ekleyebilirsiniz. Wok tavada tabandan yaklaşık 3 parmak yüksekliğe kadar suyla doldurup kaynatın. Buhar sepetine yerleştirdikten sonra kapağını kapatın. Bütün işlem bu kadar

Default image
biyemektarifi
Leave a Reply